Dánsko

Dánsko
 
Dánsko
 
Rozloha:                    43.093 km2
Počet obyvateľov:        5 400 000
Hlavné mesto:             Kodaň
Časový posun:            žiadny
Mena:                        dánska koruna ( DKK)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR musia mať na vstup do krajiny platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. v Dánsku sa môžu zdržiavať 90 dní v rámci jedného polroku. V prípade, že si hľadajú prácu, môžu sa v Dánsku zdržiavať nepretržite 6 mesiacov.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Dánsko je krajina, ktorá má členité pobrežie, leží na Jutskom polostrove a susedných šyristošiestich ostrovoch. Medzi najväčšie ostrovy patria: Sjaelland, Fyn, Lolland, Falster, Langelland. Väčšina z dánskych ostrovov nie je osídlená. Vnútrozemie je nížinaté. Iná situácia je v Grónsku, kde väčšinu ostrova pokrýva hrubá vrstva ľadu, a napriek tomu sa tu osídlenie udržalo.
Dánska klíma je ovplyňovaná ostrovným a poloostrovným charakterom územia. Aj napriek zemepisnej šírke, vďaka vplyvu teplého golfského prúdu v Dánsku prevláda mierna klíma. Musíte však počítať s vysokou vlhkosťou a častým dažďom - v Dánsku priemerne prší 11 dní v júli a 18 dní v novembri.
 
Kodaň
Toto mesto bolo niekoľko krát zničené a znovu postavené. Napriek tomu je tu mnoho pamiatok. Medzi turisticky najatraktívnejšie patrí zámok Christiansborg. Je vybudovaný na mieste pôvodného hradu z 12. storočia. Bol mnohokrát prestavovaný, dostavovaný a opravovaný. Dnes je sídlom dámskeho parlamentu, umeleckej galérie, divadelného múzea, expozície kočiarov a postrojov. Jedno z najkrajších námestí Kodane je Kongens Nytorv. Dominuje mu socha kráľa Kristiána V. Výnimočné sú aj domy okolo námestia.