O krajinách

O krajinách

 

Argentína
Rozloha:                2 780 092 km2
Počet obyvateľov:   40,1 mil.
Hlavné mesto:        Buenos Aires
Časový posun:        -5 hod. v dobe letného času, -4hod. v dobe zimného času
Mena:                    argentínske peso ( ARS)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný biometrický cestovný pas SR. Vo všetkých ostatných prípadoch (študijné pobyty, vykonávanie platenej činnosti (aj umeleckej) je potrebné príslušné vízum. Letecké spoločnosti pri cestách vyžadujú predloženie spiatočnej letenky. Migrační úradníci pri vstupe do krajiny môžu požadovať predloženie finančných prostriedkov na pobyt (cca 50 USD na deň). Pri prekročení doby pobytu v krajine hrozí pokuta. Do Argentíny je prísne zakázaný dovoz rastlinných a živočíšnych produktov. 
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Argentína si získala mnoho turistov svojou okúzľujúcou prírodou. Zem sa pýši na jednej strane sedemtisícovými vrcholkami And, neprístupnou džungľou, preslávenou suchou pampou, nádhernými ľadovcovými jazerami a prímorskými plážami na strane druhej. K prírodným skvostom patria vodopády Iguazu na hraniciach s Brazíliou (Cataratas del Iguazú) a ľadovec Moreno Glacier pri hraniciach s Chile. Môžete zvoliť buď horskú turistiku v Rio Negro (San Martin de los Andres, Bariloche, Villa La Angostura) alebo výlet do delty rieky Paraná Argentina môže ponúknuť i skvostnú faunu a flóru. Entomologicky najcennejšia je neprípustná oblasť na severe. Tu nájdete motýle, ktoré sa inde na svete nevyskytujú. Na juhu sa dá zasa pozorovať rypúše slonie i dôstojné tučniaky.
Buenos Aires- najkrajšie mesto Južnej Ameriky, so slávnym prezidentským palácom Casa Rosada, a preslávenými barmi s podmanivým tangom.
 
 
 
Austrália
Rozloha:                7 686 848 km2 km2
Počet obyvateľov:   22,46 mil
Hlavné mesto:        Canberra
Časový posun:        v Austrálii sú 3 časové zóny: Eastern Standard Time - +10 hod.
                             Central Time -                +9,5 hod.
                             Western Time -   +8 hod.+10 hod.
Mena:                    austrálsky dolár ( AUD)
 
Podmienky vsupu do krajiny:
Do Austrálie potrebuje občan SR platné víza. Od 1. júla 2005 Austrália rozšírila dobu pobytu v krajine za účelom turistiky (turistické vízum) na 12 mesiacov. V Austrálii platia veľmi prísne pravidlá dovozu. Je zakázaný dovoz všetkých potravín, mäsa, rýb, mliečnych výrobkov, ovocia, zeleniny a semien. Dovoz predmetov vyrobených z materiálov rastlinného a živočíšneho pôvodu je buď vylúčený, resp. podlieha karanténnym pravidlám (podrobne uvedené v príletovom formulári).
 
Prečo navšíviť túto krajinu:
Austrália krajina plná kontrastov sa oplatí navšíviť vďaka svojej rozmanitosti.
Gold Coast je jedným z najväčších austrálskych miest a leží juhovýchodne od mesta Brisbane. Je označované za hlavné mesto cestovného ruchu a zábavy. Mesto je známe hlavne vďaka svojej časti Surfes Paradise - Raj surfistov. Gold Coast ponúka 57 km krásnych pláží, s ideálnymi podmienkami na surfovanie.
Sydney najväčšie mesto Austrálie , ktoré človeka zaujme svjojim charakteristickými symbolmi Opera, Haubour Bridge a prístav Port Jackson.
 

Bahamy
Rozloha:                  13 939 km2
Počet obyvateľov:     307 451  
Hlavné mesto:          Nassau
Časový posun:         - 5 hod oproti SEČ
Mena:                      bahamský dolár (BSD)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Medzi členskými krajinami EÚ (a teda aj SR) a Bahamami platí bezvízový styk.
Európske spoločenstvo podpísalo dohodu s Bahamami 25.5.2009 o zrušení víz pri krátkodobých pobytoch . Táto dohoda umožňuje občanom oboch strán cestovať bez víz na územie druhej zmluvnej strany na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov, a to pri všetkých účeloch cesty (turistika, vedecké aktivity či obchodné/podnikateľské cesty), avšak okrem osôb cestujúcich za účelom vykonávania zárobkovej činnosti. Pre občanov SR je k ceste potrebný cestovný pas platný 6 mesiacov po príchode z krajiny.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Tento exotický ostrov ponúka bránu do sveta zábavy a oddychu o ktorom ste vždy snívali. Zaobídete sa bez vysokých cien a dlhého cestovania. Stačí pohľad na biele pláže, priezračné more a bezoblačnú oblohu a človek sa cíti ako v inom svete.Ostrov Grand Bahama je ideálnym dovolenkovým miestom. Ponúka spojenie kultúry, prirodzenej krásy a nespočetné množstvo atrakcii pre turistov.
Aktívni turisti si tu tiež prídu na svoje. Široká ponuka potápačských lokalít, ktorými sa táto oblasť môže pochváliť je len začiatkom. Nájdete tu opustené pláže, tiché dedinky hneď za okrajom rušného mesta, botanické záhrady a národné parky.
Za zmienku stojí tiež národný park Peterson Cay - malý ostrovček východne od Freeportu s charakteristickými útesmi a malebnou piesočnatou plážou.
Krásnym miestom je i Port Lucaya s prístavom, trhovisko, barmi a reštauráciami ležiacimi lem malý kúsok od prekrásnych pláží.
Pýchou Grand Bahamas je najväčší systém podzemných vodných jaskýň na svete, ktorý nájdete v národnom parku Lucaya.
  

Barbados
Poloha:                           431 km2     
Počet obyvateľov:             281968   
Hlavné mesto:                  Bridgetown  
Časový posun:                 -5hod.                                                           
Mena:                             Barbadoský dolár (BBD)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Medzi členskými krajinami EÚ (a teda aj SR) a Barbadosom platí bezvízový styk.
Európske spoločenstvo podpísalo dohodu s Barbadosom 25.5.2009 o zrušení víz pri krátkodobých pobytoch. Táto dohoda umožňuje občanom oboch strán cestovať bez víz na územie druhej zmluvnej strany na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov, a to pri všetkých účeloch cesty (turistika, vedecké aktivity či obchodné/podnikateľské cesty). Na vstup do Barbadosu je nevyhnutný platný cestovný pas.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Len 34 km dlhý a 22 km široký je karibský ostrov Barbados. Barbados je miestom, ktoré vyhľadávajú hlavne nadšenci podmorského sveta. Okrem rýb a koralov môžete pri šnorchlovaní a potápaní vidieť pod vodou aj vraky lodí. Odpočívať môžete na dlhých plážach s bielym pieskom. Vďaka stálym teplotám počas roka, ktoré sa pohybujú okolo 30 stupňov, je Barbados miestom na strávenie príjemnej dovolenky. Hlavná sezóna je od decembra do apríla.
Barbados uchváti aj tých, ktorí obľubujú nočný život. Nájdete tu mnoho reštaurácii, barov a diskoték. Život na Barbadose je typicky karibský, aj keď má niečo z Anglicka.
 
 
Belgicko
Rozloha:                   30 528 km2
Počet obyvateľov:      10 511 000
Hlavné mesto:           Brusel
Časový posun:          žiadny
Mena:                      euro (EUR)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR môžu vstúpiť a zdržiavať sa na území Belgicka na základe platného cestovného pasu alebo platnej identifikačnej karty SR po dobu 3 mesiacov.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Máte chuť vyraziť do zahraničia a pritom zostať v srdci Európy? Chcete spoznať sympatických a prívetivých ľudí, prezrieť si zaujímavé historické pamiatky a pritom stráviť na ceste iba niekoľko desiatok minút? Potom je tu Belgicko - ponúkajúce sa v celej svojej kráse – turisticky trochu opomínané, ale o to lákavejšie. Podniknite výlet do jednej z najmenšícheurópskych krajín, do krajiny voňajúcej čokoládouapivom, kde prívetivý prístup k cudzincom je samozrejmosťou.
Najnavštevovanejšie miesta- slobodná univerzita v Bruseli * radnica s gotickou fasádou v Mechelene (zo 14. stor.) * vodný hrad v Beersele (zo 14. stor.) * „oceľové mesto“ - oceliarne pri Charleroi v Henegavsku * Gent (dom francúzskych lodníkov ) * Bruggy (radnica) *Antverpská katedrála * katedrála v Tournai * zámok Walzin * radnica v Lovani príroda – údolie rieky Semois v Ardenách
Veľké mestá 
Antverpy – mesto diamantov a umenia, pulzujúce mesto s jedným z najväčších prístavov sveta
Brusel – plný stavebných pamiatok, zaujímavých múzeí a turistických lákadiel (Atomium, socha cikajúceho chlapca apod.) 

 


Brazília
Rozloha:                   8 547 403,5 km2  
Počet obyvateľov:      188 078 227
Hlavné mesto:           Brazília
Časový posun:          4 hodiny oproti stredoeurópskemu času, -5 hodín v období letného času
Mena:                      real (BRL )
 
Podmienky vstupu do krajiny :
Občania Slovenskej republiky nepotrebujú na vstup do krajiny vízum, stačí cestovný pas.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Nádherné nekonečné pláže, stále príjemné podnebie, prívetivé teplé more, večery a noci v rytme samby, taká je pre návštevníkov Brazília. Dokáže zaujať nedostupnosťou pralesov v Amazónii, rozoklanými vrchmi Ánd, ruchom veľkomiest a kombináciou rôznych kultúr, ale predovšetkým čarom pláží z jemného piesku, ktoré právom patria k najkrajším na svete. Brazília, najvyhľadávanejšia dovolenková destinácia na južnej pologuli s množstvom zaujímavostí:
Rio de Janero- jeden so symbolov Brazílie s veľkou sochou Vykúpiteľa Krista. Ponúka rad pamiatok, výletov, odpočinok na pláži, či návštevu festivalov konajúcich sa na promenádach.
Natal-letovisko, ktoré láka turistov svojimi krásnymi plážami, množstvom zábavy a rušným nočným životom.
 
 
Bulharsko
Rozloha:                   111.001,9 km2 km2
Počet obyvateľov:       7 563 000
Hlavné mesto:            Sofia
Časový posun:           +1hod.
Mena:                        leva (BGN)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občan SR, ktorý cestuje do Bulharska na obdobie nepresiahajúce 3mesiace sa musí preukázať buď platným občianskym preukazom, alebo platným cestovným pasom. Občan mladší ako 5 rokov môže vs´tupiť na územie bez vlastného cestovného pasu, ak cestuje s rodičom.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Bulharsko - krajina, ktorá ani dnes v silnej konkurencii najrozmanitejších krajín a oblastí nestráca svoj pôvab pre turistov, ponúka až 180 slnečných dní do roka. Čierne more, ktorého vody ho obmývajú, býva častým cieľom dovolenkárov nielen zo Slovenska. Krajina sa môže popýšiť množstvom pláží, ktoré sú označené modrou vlajkou, čo znamená medzinárodné ocenenie Európskeho spoločenstva za čistotu prírodného prostredia. Na pobreží sa jemný zlatistý piesok strieda s romantickými útesmi, mierne slaná morská voda je čistá a pláže s pozvoľným vstupom do mora zaručujú príjemnú dovolenku, oddych a relax i pre rodiny s deťmi.
Výlety:
Nesebar večerný výlet autobusom, alebo poldenný loďou do historického mestečka, ktoré láka turistov svojimi pamiatkami zapísanými do zoznamu UNESCO. Výlet je spojený s prehliadkou mesta, historických pamiatok a voľným programom.
Varna- mesto, ponúkajúce množstvo kultúrnych atrakcií, histotirckých pamiatok, múzeí a umeleckých galérií. Turisti majú možnosť obdivovať významnú pamätihodnosť chrám Nanebovzatie.
 
 
Cyprus
Rozloha:                       9 251 km2            
Počet obyvateľov:          798 045
Hlavné mesto:               Nikózia
Časový posun:              +1hod.
Mena:                          cypriot pound (CYP)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Od 1.mája 2004 občania Slovenskej republiky pri vstupe do krajiny sa preukážu buď platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Cyprus je jedným z turisticky najobľúbenejších ostrovov v Stredozemnom mori. Cyprus svojim návštevníkom ponúka pláže s jemným svetlým pieskom a komfortné ubytovanie v luxusných hoteloch so širokým spektrom poskytovaných služieb. Na ostrove sú taktiež vynikajúce podmienky pre windsurfing, vodné lyžovanie a potápanie. Na Cyprus je však možné vyraziť taktiež za poznaním. Najzaujímavejšími miestami Cypru sú pohorie Troodos s monumentálnym kláštorom Kykko, hlavné mesto Nikózia, Archeologické múzeum, katedrála Sv. Jána a množstvo ďalších. Cyprus je ideálny i pre mimosezónnu dovolenku, pretože ponúka viac ako 300 slnečných dní v roku a minimálne množstvo zrážok.
 
 
Česko
Rozloha:                   78 886 km2;
Počet obyvateľov:      10 287 189
Hlavné mesto:           Praha
Časový posun:          žiadny
Mena:                      koruna česká (CZK)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR na vstup do krajiny potrebujú občiansky preukaz
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Česká republika je veľmi vyhľadávaný turistický štát. Turisti sem prichádzajú hlavne kvôli pamiatkam, ktorých je v Českej republike viac než dosť. Najvyhľadávanejším turistickým centrom v Čechách je Praha. Keď niekto navštívi Prahu, tak sa ide samozrejme pozrieť na Václavské námestie. Ďalšou vyhľadávanou atrakciou je Pražský hrad a Staromestské námestie.
Ďalšími dôležitými mestami sú Mariánske Lázne a Karlove Vary, ktoré sú svetoznáme kúpele a tiež sa preslávili svojím porcelánom.
 
 
Čierna Hora
Rozloha:                 13 812 km2
Počet obyvateľov:     630 548
Hlavné mesto:         Cetinje-sídelné Podgorica-administratívne
Časový posun:         žiadny
Mena:                     euro (EUR)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR môžu do krajiny cestovať na občiansky preukaz, ak ich dĺžka pobytu nepresiahne 30 dní. Ak dĺžka pobytu presiahne 30 dní no je maximálna 90 dní, v tom prípade Čierna Hora uplatňuje pre občanov SR aj bezvízový styk na všetky druhy pasov.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Čierna Hora sa môže pochváliť predovšetkým krásnou prírodou. Nájdeme tu niekoľko chránených oblastí, ktoré si do dnešnej doby udržali raz divokej prírody. Turisti môžu obdivovať NP Skaderské jazero, ktoré je najväčším jazerom na Balkánskom poloostrove a najväčším národným parkom Čiernej Hory. NP Biogradska Gora- prioritou parku sú nedotknuté lesy so stromami starými viac ako 500 rokov, ľadovcové jazierka. Park je preslávený ako gemorfologicky unikátny.
Krajina je zaujímavá svojimi krásnymi malebnými plážami. Medzi najznámejšiu patrí pláž Zlaté pobrežie, s liečivým pieskom obsahujúcim minerály, vhodným pre reumatikov. Velika Plaža- prezývaná Ulcijnská Copacabana je zasa známa svojou dĺžkou a čistotou. Ide o jednu z najkrajších a zároveň najdlhších pláži na Jadrane.
 
 
Čile
Rozloha:                756 950 km2
Počet obyvateľov:   17,1 mil.
Hlavné mesto:         Santiago de Chile
Časový posun:         - 4 hod
Mena:                    čílske peso (CLP)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný pas.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Ohňová zem, púšť Atakama, cez tridsať národných parkov, obrovské Andy, aktívne sopky, nekonečné pláne Patagónie, dokonca kúsok Antarktídy. Toto všetko ponúka Chile, krajina, ktorá na mape vyzerá ako malý kúsok Južnej Ameriky, ale pritom je dostatočné veľká, aby ste jej tajomstvá objavovali aj celý život.
Najstaršie, najväčšie a hlavné mesto zeme je Santiago de Chile. Jednou z hlavných atrakcií tejto metropoly je výjazd kabínkovou lanovkou na 869 metrov vysoký kopec San Cristóbal. Odtiaľto budete mať Santiago doslova na dlani. Ďalšia pozoruhodná stavba kostol a múzeum sv. Františka so stálou expozíciou obrazov zo života Františka z Asisi sa stala veľmi navštevovanou pamiatkou.
Valparaiso
Podľa mnohých je najfascinujúcejším mestom v Chile práve Valparaiso. Jeho centrum bolo vyhlásené za svetové kultúrne dedičstvo a je pod ochranou UNESCO.Mesto pôsobí dojmom, že sa v ňom len nedávno skončila vojna. A práve to dodáva tomuto miestu kúzelnú atmosféru. Stredom mesta je Plaza Sotomayor s parkami, obklopená správnymi budovami, a stanica Puerto. V ich blízkosti sú sústredene samé zaujímavé atrakcie. Nájdete tu katedrálu, parky, divadlá či kaviarne. Vo vedľajších uličkách však objavíte niekoľko koloniálnych budov, medzi ktorými sa týči pozoruhodný kostol La Matriz.
 
 
 
Čína
Rozloha:                   9 597 000 km2
Počet obyvateľov:      1 330 141 295
Hlavné mesto:           Peking
Časový posun:          + 7hod. oproti SEČ, + 6hod. voči letnému času
Mena:                       Yuan (CNY)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Do Číny môže vstupovať občan SR, ktorý má platný cestovný pas a platné vízum, pričom platnosť cestovného pasu musí byť najmenej o 6 mesiacov dlhšia ako je predpokladaný termín opustenia územia.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Čína je krajina výnimočná svojou rozlohou a rôznorodosťou. Lokálne podnebie, kuchyňa i kultúra sa od seba veľmi odlišujú, a tak je Čína rajom pre každého cestovateľa.
Veľký čínsky múr- má niekoľko tisíc kilometrov a je možné ho navštíviť z mnohých miest celej jeho dĺžky . Svojou ohromujúcou dĺžkou sa stal neodmysliteľným symbolom Číny.
Peking- pri návšteve Číny je dôležité zavítať do tohto mesta, ktoré sa môže popýšiť rôznymi architektonickými skvostami: Zakázané mesto , Tibetský, Nebeský a Konfuciouv chrám stelesňujú Čínsku históriu a kultúru.
 
 
Dánsko
Rozloha:                    43.093 km2
Počet obyvateľov:        5 400 000
Hlavné mesto:             Kodaň
Časový posun:            žiadny
Mena:                        dánska koruna ( DKK)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR musia mať na vstup do krajiny platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. v Dánsku sa môžu zdržiavať 90 dní v rámci jedného polroku. V prípade, že si hľadajú prácu, môžu sa v Dánsku zdržiavať nepretržite 6 mesiacov.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Dánsko je krajina, ktorá má členité pobrežie, leží na Jutskom polostrove a susedných šyristošiestich ostrovoch. Medzi najväčšie ostrovy patria: Sjaelland, Fyn, Lolland, Falster, Langelland. Väčšina z dánskych ostrovov nie je osídlená. Vnútrozemie je nížinaté. Iná situácia je v Grónsku, kde väčšinu ostrova pokrýva hrubá vrstva ľadu, a napriek tomu sa tu osídlenie udržalo.
Dánska klíma je ovplyňovaná ostrovným a poloostrovným charakterom územia. Aj napriek zemepisnej šírke, vďaka vplyvu teplého golfského prúdu v Dánsku prevláda mierna klíma. Musíte však počítať s vysokou vlhkosťou a častým dažďom - v Dánsku priemerne prší 11 dní v júli a 18 dní v novembri.
 
Kodaň
Toto mesto bolo niekoľko krát zničené a znovu postavené. Napriek tomu je tu mnoho pamiatok. Medzi turisticky najatraktívnejšie patrí zámok Christiansborg. Je vybudovaný na mieste pôvodného hradu z 12. storočia. Bol mnohokrát prestavovaný, dostavovaný a opravovaný. Dnes je sídlom dámskeho parlamentu, umeleckej galérie, divadelného múzea, expozície kočiarov a postrojov. Jedno z najkrajších námestí Kodane je Kongens Nytorv. Dominuje mu socha kráľa Kristiána V. Výnimočné sú aj domy okolo námestia.
 

Dominikánska republika
Rozloha:                       48 511 km2
Počet obyvateľov:          9 507 133
Hlavné mesto:               Santo Domingo
Časový posun:              -5 hod., počas letného času - 6hod.
Mena:                           dominikánske peso ( DOP)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Slovenskí občania, cestujúci do Dominikánskej republiky, potrebujú vstupné víza, resp. turistickú kartu, ktorú získajú na letisku v Punta Cana po prílete do Dominikánskej republiky (za poplatok). Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko, s minimálne jednou voľnou stranou. Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Dominikánska republika je známa svojimi krásnymi dlhými plážami s bielym jemným pieskom lemovanými množstvom kokosových paliem. Napriek tomu, že sú pláže verejné, sú udržiavané miestnou samosprávou a v priestoroch hotelových rezortov a ich blízkosti aj hotelovými zriadencami. Hotely na plážach poskytujú lehátka, slnečníky a občerstvenie.
Pre tých, čo obľubujú šnorchlovanie je toto miesto ako stvorené. Šnorchlovať môžete priamo pri hoteloch, ale lepšie je vyjsť si na koralové ostrovy v okolí, či v rámci výletu.
Na ostrove sa nachádza niekoľko veľmi kvalitných golfových ihrísk, kam sa môžete dostať autom či hotelovým zvozom. V oblasti Punta Cana je najstarším golfovým areálom Golf de Bávaro (1991), najnovším menším White Sands Golf.
 
 
 
Egypt
Rozloha:                       1.001.450 km2
Počet obyvateľov:          74 718 000mil.
Hlavné mesto:                Káhira
Časový posun:               +1hod.
Mena:                           egyptská libra ( EGP)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Ministerstvo zahraničných vecí SR povoľuje slovenským turistom cestujúcim do Egypta, vybaviť si vstupné víza aj po prílete do krajiny. Egyptské víza sa vydávajú priamo na letiskách v Káhire, Hurgháde a Sharm-el Sheikhu. Pri vstupe do Egypta je pre občanov SR potrebný platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate a pobytové turistické vízum. Vízum si môžete zabezpečiť aj individuálne na egyptskom veľvyslanectve v Bratislave alebo prostredníctvom cestovnej kancelárie.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Egypt je jednou z najnavštevovanejších arabských krajín. Táto krajina s bohato rozvinutým cestovným ruchom, sa z neho naučila aj patrične ťažiť. I keď ide o arabskú krajinu, svoj cestovný ruch si zakladá predovšetkým na pamiatkach ešte z predislamskej éry. Egypt ťaží zo svojho dedičstva antickej kultúry, no nie len z neho.  Je to krajina nesmierne lákavá a bohatá na mnohé pozoruhodnosti, ktoré sem priťahujú húfy turistov.
Výlety:  Káhira je srdcom Európy už viac ako tisíc rokov. Mesto, ktoré je slávne svojou históriou, architektúrou a mešitami. Najznámejším miestom je Citadela stredoveká pevnosť stará 700 rokov.
Gíza- mesto na západnom brehu Nílu, kde sa nachádza jeden zo siedmych divov sveta 3 pyramídy patriace posledným faraónom. Pyramídy sa delia o rovinu púšte so Sfingou –sochou faraóna s telom leva a hlavou človeka.
Luxor- patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie mestá v Egypte. Nachádza sa tu najväčšie múzeum na svete s veľkým množstvom starovekých pamiatok.
 
 
 
Rozloha:                   18 333 km2
Počet obyvateľov:      830 000
Hlavné mesto:           Suva
Časový posun:           + 11 hod
Mena:                       fidžijský dolár (FJD)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania Slovenskej republiky pri vstupe na územie Fidži potrebujú platný cestovný doklad s platnosťou minimálne 3 mesiace po predpokladanom ukončení pobytu. Občania SR pri vstupe na územie Fidži na pobyt nepresahujúci 4 mesiace nepotrebujú víza.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Fidži je krajinou s viac ako troma stovkami ostrovov. Je dilemou, ktorý z ostrovov navštíviť. Piesočnaté pláže, nádherný západ slnka, lacné jedlo a pitie sú len jednou z atrakcií.  
 
 
Filipíny
Rozloha:                 300 000 km2      
Počet obyvateľov:    91 077 287
Hlavné mesto:         Manila     
Časový posun:        + 7 hodín        
Mena:                     Philippine peso (PHP)     
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR môžu na územie Filipín vstúpiť bez víz, ak ich pobyt neprekročí 21 dní. Pri vstupe je potrebné predložiť cestovný pas platný 6 mesiacov viac ako je doba plánovaného pobytu.   
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Zem ponúka fantastické spektrum prírodných krás - 37 vulkánov, z nich 18 je stále aktívnych, temer 3000 m vysoké hory, 34 národných parkov, ryžové terasy Banaue, nazývané ôsmy div sveta, skvelé pláže a výborné podmienky pre potápanie vytvárajú z tejto zeme perfektné miesto pre odpočinok. Väčšina z filipínskych ostrovov je sopečného pôvodu s hornatým povrchom.
 
 
Fínsko
Rozloha:                338145 km2
Počet obyvateľov:   5 300 484
Hlavné mesto:        Helsinki
Časový posun:       + 1hod.
Mena:                    Euro ( EUR)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Fínsko – krajina s hlbokými lesmi, tisíckami jazier a vysokými teplotnými výkyvmi, ktoré kolíšu od -20°C až po +30°C. Takto vyzerá „najlepšia krajina sveta“. Krajina, ktorej jazerá ľadovcového pôvodu pokrývajú takmer polovicu jazernej krajiny.
Typy na výlet:
Národný park UHRO Kekkonen- park je jedným z najväčších chránených území Fínska.
Hepokongäs- najvyšší vodopád vo Fínsku, kde voda padá z výšky 24m
Päijänne- druhé najväčšie jazero, s hĺbkou 93m a výškou 78mnm., zásobuje vodou celé Helsinki a je príjemným turistickým strediskom. 
 
 
Francúzsko
Rozloha:                       550.000 km2                                                                                                                                                                             Počet obyvateľov:    64.102.140                                                                                                                                                                                    Hlavné mesto:         Paríž                                                                                                                                                                                  Časový posun:        žiadny                                                                                                                                                                              Mena:                    Euro (EUR)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Pri turistických cestách do 90 dní postačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Francúzsko je najnavštevovanejšia turistická krajina na zemi. V roku 2000 navštívilo Francúzsko viac turistov ako má krajina obyvateľov a Paríž je najnavštevovanejšie mesto sveta. Táto bohatá krajina je rozmanitá na kultúrne pamiatky, prírodné zdroje - more je tu z každej strany, zo severu La Manche, zo západu Atlantik a z juhu Stredozemné more, sú tu veľhory - Alpy a Pyreneje a Francúzsko je prvá poľnohospodárska krajina v Európe. Od Keltov, cez Galov, Rimanov až po dnešné zjednotené Francúzsko môžme sledovať históriu tejto krajiny v jej jednotlivých regiónoch.
Paríž- hlavné mesto, ktoré láka milióny turistov. Človek má možnosť navštíviť a pozrieť Eifelovu vežu, katedrálu Notre Dame, Louvre, Víťazný olúk.
Versailles- slávne mesto nachádzajúce sa v blízkosti Paríža s palácom zo 17.storočia a prekrásnymi záhradami.


Grécko                                                                                                                                                                                                               Rozloha:                        131 944 km2
Počet obyvateľov:    11 213 785                                                                                                                                                                         Hlavné mesto:         Atény                                                                                                                                                                                 Časový posun:        + 1hod.                                                                                                                                                                 Mena:                    Euro (EUR)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Po 1.5.2004 môžu občania SR vstupovať na územie Grécka ako turisti na platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Grécko patrí medzi turisticky vyhľadávané krajiny vďaka čistému moru a príjemnej klíme. Teploty na pevnine sa počas roka pohybujú v rozpätí 27 – 33 °C. Krásne pláže, s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora sú čoraz viac obľúbené u turistov. Vychutnať si môžete nielen klímu, ale aj ich kuchyňu, ktorá vďaka olivovému oleju dostáva iný rozmer: souvlaki, gyros, tatziki, či grécky šalát je len útržok z gréckej zdravej a voňavej kuchyne.
 
Pri návšteve Grécka nevynechajte možnosť prezrieť si hlavné mesto Atény, najvyšší vrch Olymp, kláštory Meteora, či možnosť zažiť typický grécky večer s tradičnou gréckou zábavou, pri ktorej spoznáte grécku kultúru, kuchyňu, tanec a hudbu. To je len časť z toho, čo Vám táto prekrásna krajina ponúka.
 
 
Holandsko
Rozloha:                41 526 km2
Počet obyvateľov:   16 500 000
Hlavné mesto:        Amsterdam, sídlo vlády Haag
Časový posun:       žiadny
Mena:                   Euro ( EUR)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Pre občanov SR na turistické cesty do 90 dni postačuje platný cestovný pas, či občiansky preukaz.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
 Dôverne známe a napriek tomu exotické - neobyčajná krajina na severe Európy. Pestré trhy s ponukou skvelých syrov priamo od ich výrobcov , duchovné zážitky ako prehliadka diel slávnych holandských majstrov maľby, či vychutnanie uvoľnenej atmosféry Amsterdamu s jeho nákupnými ulicami, kanálmi a zdvíhajúcimi sa mostmi. Pri návšteve Holandska si nenechajte ujsť Holland Tulip Park v mestečku Vogelenzang alebo najväčšiu každoročnú výstavu jarných kvetov v Keukenhofe v Lisse.
Amsterdam -žije úplne iným rytmom ako ostatné kúty krajiny, pretože sa tu mieša spôsob života a kultúry viac ako 150 rôznych národností a etník.
Haag- v meste sa nachádza množstvo historických pamiatok, ale aj objektov modernej architektúry. Srdcom mesta sú paláce Binnerhof a Buitenhof.
 
 
 
Chorvátsko
Rozloha:                56.542 km2 (pevnina), 31.067 km2 (vnútorné a teritoriálne more) km2
Počet obyvateľov:   4 422 248
Hlavné mesto:        Záhreb
Časový posun:       žiadny
Mena:                   chorvátska kuna, 1 € =7,319  ( HRK)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Do cestovného pasu rodičov môžu byť zapísané deti do päť rokov. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Dôvodov, prečo ísť do Chorvátska, môže byť určite na tisíce. Horúce leto, takmer nedotknutá príroda, starobylé mestá obklopené morom, či preslávená chorvátska kuchyňa, to je len útržok z toho, čo táto krajina ponúka. Pridajte k tomu priezračnú vodu Jadranského mora a máte dovolenku, pri ktorej sa malá pláž, ktorú môžete mať len pre seba , môže vzápätí zameniť za vitalitu mediteránnych mestečiek. V ponuke nebude chýbať Zadar či „Chorvátske St.Tropéz“ ako domáci nazývajú Vodice. V obklopení dvoch národných parkov sa nachádza aj Šibenik so svojim dovolenkovým resortom Solaris. Je to pravý oddychový raj a svojou jedinečnou ponukou wellness programu v cene zájazdu iste poteší mnohých z vás. K jedinečným častiam pobrežia so svojimi dlhými štrkopieskovými plážami, exotickou stredomorskou vegetáciou na veľkolepom pozadí vápencového masívu Biokovo nepochybne patrí aj Makarska riviéra vrátane Bašky Vody a Podgory.
 
 
India
Rozloha:                 3 287 tis. km2
Počet obyvateľov:    1 173 000
Hlavné mesto:         Dilli
Časový posun:          
Mena:                       Rupia (INR)1. = 100 Paisov (paise), 1 EUR = 60 INR (INR)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občan SR musí mať pri vstupe do krajiny platný cestovný pas s minimálne 6 mesačnou platnosťou. Potvrdenie o očkovaní sa nevyžaduje /s výnimkou cestujúcich, ktorí prichádzajú z oblastí výskytu žltej zimnice – Afrika, Južná Amerika/.
Víza, režim vstupu, prihlasovacia povinnosť
Slovenskí občania cestujúci do Indie musia požiadať o víza veľvyslanectvo Indickej republiky v Bratislave.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Pestrofarebná a rôznorodá krajina, nachádzajú sa tu vysoké hory, náhorné plošiny, piesočnaté púšte, čajové plantáže, tropické dažďové pralesy, ale aj dlhé pláže lemované palmami. India je 7 najväčší štát sveta. Severná hranica je lemovaná najvyšším svetovým pohorím - Himalájami.
Najviac z pravej Indie dodnes pretrvalo v púštnom štáte Rádžastán. je to však tiež krajina priepastných kontrastov, luxus a bohatstvo ostro kontrastuje s úplnou chudobou. Aj napriek tomu sú miestni obyvatelia veľmi priateľský a takmer vždy usmiaty.
Výlety:
Vodopády Dudhsagar - najkrajšie vodopády štátu Goa sa nachádzajú na východnej hranici s Karnatakou. Svojou úctyhodnou výškou 600 m lákajú davy turistov zo západného pobrežia.
Plavba k ostrovu Grande Island
Výlet za slonmi - výlet na farmu s korením Sahakari. Po príchode jazda na slonoch a následne prehliadka farmy s koreninami.
 

Indonézia
 
Rozloha:                   1 919 440 km2
Počet obyvateľov:      234,700 000
Hlavné mesto:           Jakarta
Časový posun:          + 6hod.
Mena:                       indonézska rupia ( IRP)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Slovenskí občania potrebujú pri vstupe na územie Indonézie platný cestovný pas minimálne 6 mesiacov a vízum, o ktoré je možné požiadať na Veľvyslanectve Indonézie v Bratislave, alebo ho získať po príchode do krajiny. Pre slovenských občanov to znamená, že môžu pricestovať do Indonézskej republiky bez víz a požiadať o ne pri vstupe do krajiny na hraničnom priechode, prípadne na letisku. Poplatok za vydanie víza na 7 dní je 10 USD, na 30 dní 25 USD.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Starobylé a posvätné chrámy sú prevažne budhistické a hinduistické. Miestni obyvatelia sú známi svojou pohostinnosťou a priateľským správaním sa k cudzincom a tiež svojou dávnou kultúrou a zvykmi.
Ostrov Bali je podľa legiend domovom božstiev. Na ostrove prevláda hinduistické náboženstvo. Tento turistický raj je charakteristický piesočnatými plážami so zlatistým alebo čiernym pieskom a luxusnými hotelmi. Pouličné obchodíky ponúkajú nepreberné množstvo domácich remeselných výrobkov a čerstvého exotického ovocia.
Susedný ostrov Lombok je doslova oázou pokoja a je vhodný hlavne pre návštevníkov, ktorí si chcú oddýchnuť pred ruchom civilizácie. Prekrásne tiché pláže, teplé more a malé sasacké dedinky s tradičnými domčekmi dotvárajú celkovú exotickú atmosféru ostrova.
Indonézia je až neskutočný kúsok neporušenej prírody a zachovalej kultúry v dnešnom modernom svete.

 
Írsko
Rozloha:                   70 282 km2
Počet obyvateľov:      4 200 000
Hlavné mesto:           Dublin
Časový posun:          - 1 hod.
Mena:                      euro (EUR)

Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR nepotrebujú pri vstupe do Írska víza. Na vstup stačí platný občiansky preukaz, alebo cestovný pas SR.
Prečo navštíviť túto krajinu:


Izrael
Rozloha:                20 072 km2
Počet obyvateľov:   7 282 000
Hlavné mesto:        Jeruzalem
Časový posun:       + 1hod.
Mena:                   nový izraelský šekel (NIS)    1 EUR = 4,8NIS
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Vyžaduje sa cestovný pas platný aspoň 6 mesiacov po návrate z krajiny. Bezvízový styk je možný po dobu 90 dní. V prípade prekročenie termínu 90 dní izraelské imigračné úrady prísne postihujú previnilca, prípadnou deportáciou a zákazom vstupu.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Izrael leží v západnej časti Ázie na pobreží Stredozemného mora. Jeho stredom prechádza vápencová náhorná plošina, ktorá sa na východe zvažuje k Mŕtvemu moru. Je krajinou, kde nájdete veľmi veľa biblických miest a pamiatok. Tento štát je strediskom viacerých vierovyznaní: židovské, moslimské, kresťanské, bahaia. Každého návštevníka iste upúta staré mesto Jeruzalem, kde sa pri Múre nárekov môžete zastaviť aj Vy, i keď nie ste židovského vierovyznania. Pre mnohých návštevníkov tejto krajiny je posvätným miestom Bazilika narodenia Krista v Betleheme. Svoju históriu a čaro nepochybne majú aj krásna príroda a moria, ktoré na tomto pomerne malom území nájdete.
 
 
Jordánsko
Rozloha:                 89.300 km2
Počet obyvateľov:    6 270 000
Hlavné mesto:         Amman
Časový posun:        + 1hod.
Mena:                     jordánsky dinár (JD)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Na vstup je potrebný platný pas najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny.
Občania SR môžu žiadať o víza na Veľvyslanectve Jordánskeho hášimovského kráľovstva so sídlom vo Viedni. Jednorázové vstupné víza (single - cca 14,- USD) na dobu pobytu jedného mesiaca môžu získať aj na hraničných priechodoch (okrem priechodu Allenby, King Hussein Bridge). Víza s viacnásobným vstupom je nutné žiadať vo Viedni. Informácie o podmienkach pobytu poskytne Veľvyslanectvo Jordánskeho hášimovského kráľovstva vo Viedni.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Leží v severovýchodnej časti Arabského poloostrova, jeho západný cíp sa dotýka Červeného mora. Územie tvorí náhorná plošina so suchými údoliami, ktorá sa na západe zvažuje k Mŕtvemu moru a na východe precháda do púšte. Nachádza sa tu mnoho úchvatných historických pamiatok, z nich sú niektoré zapísané na zozname UNESCO, napr. Sv. Petra, rímske mesto Jerashe, križiacky hrad Kraack des Chevaliers, Qusair Amra. Celoročnú príjemnú teplú klímu a ideálnu možnosť kúpania v Červenom mori nájdete v letovisku Aqaba na juhu zeme.
Mŕtve more
Je jazero bez odtoku s rozlohou 75 x 7 km. Lokalita je vyhľadávaná pre svoje liečivé a blahodárne účinky na ľudský organizmus. Práve vysoká koncentrácia solí a minerálov pomáha liečiť najrôznejšie choroby, predovšetkým kožné. V dnešnej dobe je na obidvoch brehoch jazera mnoho špecializovaných kliník, do ktorých prichádzajú klienti z celého sveta a využívajú liečebné účinky nielen slanej vody, ale aj bahenných zábalov.
 
 
 
Juhoafrická republika
Rozloha:                 1 219 912 km2
Počet obyvateľov:    49 900 000
Hlavné mesto:          Pretória
Časový posun:         + 1hod.
Mena:                     juhoafrický rand (ZAR)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Na turistické a obchodné cesty občanov SR do JAR do 30 dní nie je potrebné vízum. Juhoafrický imigračný zákon vyžaduje, aby cestujúci pri vstupe do krajiny mal pre účely úradných záznamov vo svojom pase aspoň 1 (MZV odporúča 2) voľnú vízovú stranu. Ak táto podmienka nie je splnená, juhoafrické imigračné orgány často nekompromisne neumožnia vstup do krajiny a cestovateľa najbližším letom vrátia späť.
V prípade dlhšieho pobytu a na cesty za iným účelom treba požiadať o vízum na zastupiteľskom úrade Juhoafrickej republiky (JAR) vo Viedni.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
JAR najvyspelejšia krajina čierneho kontinentu má nespočetné množstvo lákadiel - od unikátnych prírodných rezervácií s panenskou flórou a faunou po životom pulzujúce veľkomestá, kozmopolitné a diaľkami voňajúce prístavy, či pokojné mestečká skryté v zeleni záhrad a parkov. Pre obyvateľov strednej Európy je Južná Afrika navyše príťažlivá veľmi príjemným subtropickým podnebím. Vďaka svojej polohe na južnej pologuli ponúka leto v čase, keď v Európe vládne zima. Ak sa povie „Dnes svieti slnko v Južnej Afrike“, nie je to zveličovanie, platí to prakticky 365 dní v roku.
Južná Afrika sa o svojich návštevníkov dokáže skvele postarať. Moderne vybavené veľké i menšie hotely, spravidla o „hviezdičku“ lepšie než hotely rovnakej kategórie inde vo svete, ponúkajú pohodlie, bezpečnosť a dokonalé služby. Na stoloch reštaurácií zvyčajne nechýbajú miestne špeciality: najrôznejšie ryby, antilopie či pštrosie mäso, vynikajúce steaky a údené rebierka, exotické ovocie. Lahodné juhoafrické vína odborníci zaraďujú medzi najlepšie na svete.
 
 
 
Kapverdy
Rozloha:                  4.039 km2
Počet obyvateľov:     423 613 000
Hlavné mesto:           Praia
Časový posun:          - 2hod.
Mena:                       kapverdské escudo ( CVE)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Platný cestovný pas a vstupné víza. Preukaz o očkovaní proti žltej zimnici len v prípade, že cestovateľ prichádza z oblasti výskytu choroby.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Kapverdské ostrovy - skrytý poklad v Atlantickom oceáne pozostáva z 9 väčších a 5 malých ostrovov západne od Afriky. Vďaka zemepisnej polohe sú ostrovy ideálnym miestom oddychu pri celoročne teplom mori (na rozdiel od Kanárskych ostrovov). Ostrovy ponúkajú prírodu len málo dotknutú modernou civilizáciou. Fascinujúci podmorský svet, nekončiace pláže s nádherným bielym pieskom, príjemná atmosféra a kvalitné hotelové rezorty sú zárukou dokonalého oddychu. Heslom ostrovov je „ŽIADEN STRES“. Všetko sa deje v pokoji, s cieľom maximálne uspokojiť zahraničných návštevníkov.
Ostrov Sal - jeden z najobľúbenejších ostrovov Kapverdského súostrovia pôsobí očarujúco najmä vďaka prekrásnym plážam s jemným bielym pieskom a azúrovému moru. Ostrov poskytuje návštevníkom bohaté možnosti na trávenie voľného času - potápanie alebo windsurfing.Keňa
Rozloha:                 582 646 km2
Počet obyvateľov:    38 000 000
Hlavné mesto:         Nairobi
Časový posun:        + 2hod.
Mena:                    Keňský šiling (KES)  
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Krátkodobé turistické vízum je možné získať i pri vstupe do krajiny na hraničnom prechode/letisku. Potrebné dokumenty: platný cestovný doklad, vyplnený formulár, spiatočná letenka, poplatok 50 USD. Dĺžka platnosti víza je maximálne 90 dní (3 mesiace).
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Keňa je krajina mnohých krás. Pláže, národné parky, savany a historické miesta- to všetko si môžete užiť. Návšteva pestrých a divokých národných parkov Keni je priamo povinnosť!
Amboseli – národný park navštevovaný kvôli najvyššej africkej hore Kilimandžáro
Masai Mara – najznámejší a najnavštevovanejší park v Keni
Národný park Tsavo - Tsavo je najväčší park v Keni. Nachádzajú sa tu bohaté riečne      systémy, pramene, oázy a akáciové háje.
Pokiaľ patríte medzi milovníkov a obdivovateľov podmorského života, nech je Vaším cieľom Watamu. Toto malé plážové letovisko sa nachádza asi 24 kilometrov južne od mesta Malindi, ktoré má vlastný morský národný park.Nájdete tu ozaj ideálne a exkluzívne podmienky pre šnorchlovanie a potápanie. Miestne nádherné útesy hýria najrôznejšími farbami a pozorovanie farebných rybiek, rias a ďalších živočíchov sa pre Vás stanú nezabudnuteľným okamžikom.
Diani Beach
Diani Beach je najznámejšia a najnavštevovanejšia Keňská pláž, ktorá sa nachádza južne od Mombasy a ptrí k najkrásnejším letoviskám. Diani Beach je 17 km dlhá pláž s prekrásnym bielym pieskom, tyrkysovým morom a blízkym nádherným korálovým útesom. Toto stredisko je vhodné ako pre milovníkov nočného života, tak pre vyznávačov pokoja.


Kolumbia
Rozloha:                   1 138 910 km2
Počet obyvateľov:      43 mil
Hlavné mesto:           Bogota
Časový posun:           
Mena:                       kolumbijské peso (COP)
 

Kuba
Rozloha:                       110 860 km2
Počet obyvateľov:          11 423 952
Hlavné mesto:               Havana
Časový posun:               -6 hod.
Mena:                             kubánske peso (CUP)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR môžu požiadať o vízum na Kubánskej ambasáde v Bratislave. Ak je to za účelom turistiky, ambasáda vystaví tzv. turistickú kartu za poplatok 25 eur, ktorá je platná 30 dní. Pobyt sa dá u Imigračných úradov na Kube predlžiť o ďalších 30 dní.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Právom je  ostrov Kuba nazývaný Perla Karibiku. Disponuje všetkým, čo možno od prázdninového raja očakávať: nádhernými plážami, teplým morom, priaznivým podnebím a výbornými službam. Dovolenka na Kube sa premení na zážitok, ktorý si chce každý zopakovať.
Varadero - Najznámejším turistickým magnetom Kuby je bezpochyby Varadero, ktoré sa nachádza na polostrove Hicacos. Prachovo jemný biely korálový piesok, priezračné vody Karibiku a teplé lúče tropického slnka vytvárajú príjemný základ pre nezabudnuteľnú dovolenku.  Varadero je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi a milovníkov vodných športov, ako napr. potápanie, šnorchlovanie, plachtenie...
Havana - Takmer dvojmiliónové hlavné mesto je plné nádherných architektonických skvostov, tradičných domov s mnohoročnou históriou. Celé mesto je typickou ukážkou typického kubánskeho života.
 
 
Lotyšsko
Rozloha:                  64.589 km2
Počet obyvateľov:     2 200 000
Hlavné mesto:          Riga
Časový posun:         + 1hod.
Mena:                      lat (LVL)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR potrebujú na pobyt v Lotyšsku platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty. Turistický pobyt je možný bez víz a registrácie po dobu maximálne 90 dní.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Chcete vidieť nedotknutú prírodu a odlišnú kultúru, v tom prípade navštívte Lotyšsko. Riga Riga, hlavné mesto krajiny, je najväčším mestom pobaltských krajín a najväčšie kultúrne centrum regiónu. Historické centrum mesta vyhlásilo v roku 1997 UNESCO za súčasť svetového dedičstva pre jeho nádhernú architektúru z 19. storočia a mnohé secesné stavby.
Národný park Gaujas, 452 km2 divokej prírody, s turistickou infraštruktúrou a vyhľadávanými stredovekými mestami Sigulda a Césis. Ak uprednostňujete pláž, mesto Jurmala má 33 km pobrežia, liečivé pramene a krásne mestské centrum so 4 000 budovami z dreva, je vyhľadávaným dovolenkovým letným strediskom.
 
 
Madeira
Rozloha:                   741 km2
Počet obyvateľov:      260.000
Hlavné mesto:           Funchal
Časový posun:           - 1hod oproti SEČ
Mena:                       euro
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Vďaka tomu, že  Portugalsko, ktorého je Madeira autonómnou súčasťou, je členom Európskej únie, platí aj tu pravidlo o voľnom pohybe osôb. Slovenskí štátni príslušníci  nepotrebujú na pobyt tu žiadne zvláštne vízum a na prechod hraníc stačí len platný pas alebo občianske preukaz.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Dnes je Madeira vyhľadávaným turistickým letoviskom. Na svoje si tu prídu ako milovníci ležania pri vode a slnenia, tak vyznávači aktívnej dovolenky. Medzi najväčšie turistické lákadlá mimo nádherných pláží a more patrí najvyššia hora ostrova Pico Ruivo či o niečo nižšia vrchol Pico do Arieiro. Vyhľadávaný je tak vavrínový les, ktorý je dokonca od roku 1999 zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Medzi ďalšie prírodné zaujímavosti patrí napríklad útes Cabo Gira či sopečné jaskyne. Turistickým lákadlom je tiež skanzen Santana či pevnosť Fortaleza do Pico, ktorá sa nachádza v hlavnom meste Funchal, ktoré tiež stoja za prehliadku.
 
 
Maledivy
Rozloha:                 298 km2
Počet obyvateľov:    385 925
Hlavné mesto:         Male
Časový posun:        + 4 hod.
Mena:                    rufiyaa (MVR)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR môžu do krajiny vstúpiť s platným cestovným pasom a vízami, ktoré je možné dostať priamo na letisku pri prílete na Maledivy. Do 30 dní pobytu je vízum bezplatné pri predĺžení pobytu je potrebné zaplatiť poplatok 10,-USD/deň. Žiadosť o predĺženie víza sa podáva na Department of Immigration. Úrady vyžadujú pri vstupe preukázať dostatočné finančné prostriedky na pobyt – približne 25,-USD na osobu/deň.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Miestne pláže sú nádherné, s bělostným pískem a príjemne pozvoľným vstupom do mora. V každom turistickom rezorte nájdete aj bazén. Maldivskej ostrovy a ich pláže sú najkrajšie na svete. Ročne na exotické Maledivy zavíta okolo 300 tisíc turistov a vďaka tomuto ucty hodnému číslu sa stále hľadajú nové ostrovy, ktoré by mali nasýtiť dopyt 500 tisíc turistov. Maldivy sú unikátne vďaka tomu, že na každom z turisticky využívaných ostrovov sa nachádza iba jediný hotelvý komplex, ktorý je samostatnou jednotkou.
Potápanie a šnorchlovanie Maledivy sú vyhláseným rajom potápačov, ktorý je tvorený priezračne čistou vodou s bohatým podmorským životom. Šnorchlování je na ostrovoch Maledivy jedinečným zážitkom a potešením, pretože koralové útesy sú úplne všade okolo turistických pláží.
 
 
 
Malta
Rozloha:                     316 km2
Počet obyvateľov:      394 000
Hlavné mesto:           Valletta
Časový posun:           žiadny
Mena:                          euro (EUR)
 
Podmienky vstupu do krajiny:
Občania SR môžu na územie Maltskej republiky vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Občan mladší ako päť rokov môže vycestovať do zahraničia bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísaný.
 
Prečo navštíviť túto krajinu:
Jedinečné megalitické chrámy vytvorené vyše pred 5000 rokov, nemajú obdoby v celej Európe. Hagar Qim, chrám z obdoby kamennej pri mestečku Qrendi, sa rozkladá na prekrásnom mieste vo voľnej prírode, na vrchole svahu. Keby ste mali na Malte navštíviť len jeden chrám, určite by to mal byť práve tento. Svätyňa vznikla v dvoch fázach, medzi rokmi 3500 a 2800 p. n. l. Väčšinou pozostáva zo vztýčených kamenných dosiek. Vľavo a vpravo pri hlavnom vchode stoja dva rady kamenných brán, čím je zvýraznený aj vstupný areal. Pred obvodovou stenou sa nachádza tvz. lavicový oltár, kam prichádzajúci položili obetu, dar pre kňaza. V obvodovej stene sa nachádzajú dva mohutné megality. Jeden z nich ma výšku 6,4 m, druhý je 4 m vysoký, 7 m dlhý, 60 cm široký a váži 20 ton. Hlavný vchod je dodnes veľmi dobre zachovaný.