KORZIKA TIP NA LETO 2014 LETECKY Z BRATISLAVY

KORZIKA TIP NA LETO 2014 LETECKY Z BRATISLAVY

Pobyty na ostrove Korzika v roku 2014...klik

Ostrov Korzika -  štvrtý najväčší ostrov v  Stredozemnom mori. Nachádza sa juhovýchodne od Francúzska, vzdialená je zhruba 170 km od jeho pobrežia. Korzika na juhu hraničí s talianskym ostrovom Sardínia. Korzika je súčasťou Francúzska od roku 1768.  Korziku prezývajú  aj ako „Krásny ostrov“ alebo „Hora v mori“. Ostrov sa pýši  krásnou prírodou, kde je možné nájsť vysoké vrchy, kaňony a vodopády. Pobrežie je členité, no nachádzajú sa tu aj prekrásne zlatisté pláže. Medzi najvýznamnejšie prírodné pamiatky sa zaraďuje rezervácia Scandola, ktorá je od roku 1983 zapísaná v zozname UNESCO. Prírodná rezervácia predstavuje nádherné „červené“ skalnaté pobrežie, vysoké až 900 metrov nad morom. K rozmanitostiam prírody prispieva i typické stredomorské podnebie s veľkými rozdielmi. Väčšinou je počasie slnečné, zvlášť v lete, teploty dosahujú 30 až 35 °C, letá sú horúce a suché. Zrážky prichádzajú v zimných mesiacoch, zatiaľ čo v lete je počet dní s dažďom silne obmedzený. Korzika sa okrem prekrásnych historických pamiatok môže pochváliť aj vlastnou kultúrou, jazykom či hudbou.Východné pobrežie je ploché, súvislé a rovné, západné skalnaté, silné a členité. Bystriny a rieky spolu s morom vytvorili na plochom východnom korzickom pobreží lagúny stojatej vody. Pláže sú väčšinou piesočné s jemným až jemne hrubým bielym pieskom. More je skutočne čisté, miestami až azúrovo modré s viditeľnosťou na dno, čo dobre umožňuje pozorovať drobné morské živočíchy.

Pláže

Calvi - Toto malebné prímorské mesto má piesočnaté pláže lemované borovicovými lesmi.

Pri meste Porto Vecchio sa nachádzajú najznámejšie pláže Palombaggia, Cala Rossa a Sta-Giulia.

Pekné pláže sú aj na západnom pobreží a to pri mestách LozariPropriano.

Mestá

Ajaccio  - Hlavné mesto Korziky, leží v tichom zálive na západnom pobreží. Je to skôr pokojné ako živé mesto. Turisti ho navštevujú hlavne kvôli jeho reštauráciám, kaviarňam a obchodom. Pamiatky sa týkajú prevažne Napoleona, ktorý sa na Korzike narodil. V Ajacciu sa nachádza veľkolepý chrám, ktorý bol miestom jeho krstu. Nájdete tu však aj množstvo iných pamiatok tejto veľkej osobnosti francúzskej histórie.

Calvi  - v meste sa nachádza veža, ktorá akoby stála na vode a jej obraz sa odráža na hladine oceánu. Toto malebné prímorské mesto má piesočnaté pláže. Na čistotu jeho vody a bohatstiev sú obyvatelia nesmierne hrdí. Mestečko Calvi sa rozprestiera na severozápade Korziky a je znamienkom  krásy na Beauty Island (Ostrov krásy), presne tak sa totiž Korzika nazýva. Mesto ponúka prekrásne prírodné prostredie, veľmi dobré klimatické podmienky po celý rok, more, hory, prepychové architektonické dedičstvo a široký okruh možností na športové a kultúrne vyžitie.

Algajola - pekné mestečko, ktoré sa nachádza v zátoke, 15 km severne od mesta Calvi. Letisko Calvi je vzdialené asi 15 km. Zaujímavosťou mesta je Citadela a Schody kráľa z Aragonu, ktoré vedú až k moru a ku kostolu Svätého Dominika v gotickom slohu. Letisko Bastia je vzdialené 150 km a letisko Calvi 110 km.

Cargese - malebná rybárska dedina s prístavom, nachádza sa asi 32 km južne od Porto. Zaujímavosťou mesta je Grécky kostol. Letisko Ajaccio je vzdialené asi 61 km a letisko Calvi asi 130 km.

Corte - zaujímavosťou mesta je Citadela. Letisko Bastia je vzdialené asi 65 km.

Lucciana - stredisko sa nachádza asi 20 km južne od Bastie, zaujímavosťou mesta sú: Polychrómovaná Katedrála Canonica, románske stavby, Románska Mariana a veľmi starý kostol zo San Parteo.

Porto - Nachádza sa na západnom pobreží Korziky. Zaujímavosťou mesta je štvoruholníková veža postavená v 16. storočí. Zreštaurovaná veža ponúka zo svojho vrchného podlažia nádherný výhľad na celú obec. Miesto je prístupné cez cestu vytesanú do útesu. Letisko Ajaccio je vzdialené asi 92 km a letisko Calvi asi 80 km.

Porto Vecchio - Prístav a pekné mesto, ktoré sa nachádza na juhovýchodnom pobreží, približne 25 km od Bonifacia. Pri meste Porto Vecchio sa nachádzajú najznámejšie pláže Palombaggia, Cala Rossa a Sta-Giulia. Letisko Bastia je vzdialené asi 129 km a Ajaccio asi 140 km.

Bonifacio- Toto mesto, je zaujímavé svojou zvláštnou polohou na vysokom vápencovom  útese. Je najjužnejšie mesto Francúzska. Je to v podstate malá pevnosť, ktorá bola vybudovaná okolo správnej budovy až k samému okraju útesu. Skladá sa z dvoch částí. Tou prvou je La Marine (prístavná časť), ktorá se nachádza u päty fjordu. Tu sa tiež nachádza prístav jácht, továreň na spracovanie rýb, ale predovšetkým miesto, odkiaľ odchádzajú lode na Sardíniu. Citadela, alebo horné mesto, ku ktorého bránam nás privedie široké a príkre schodisko, je tvorená krásnymi kamennými domami a uličkami, v ktorých se nachádza rada malebných kaviarničiek, reštaurácií a obchodíkov so suvenýrmi.

Možnosti fakultatívnych výletov:

 Doprava: Bus alebo loď

Tiesňava rieky PRUNELLI

Úzke zálivy s oranžovo-červenými skalami

Corte

Bonifacio

Ajaccio

Krvavé ostrovy